Logo

Mini Mortals Triathlon 2014

Age Group Results

May 07, 2014


Results By Southern Colorado Runners


Male 16+

         Overall                                   ---- Run ----      Run Bike  ---- Bike ----    bike swim  ---- Swim ----       Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Jacob Rugg              348    16    1     10:25.3      0:57.9    1     29:16.2      1:35.6    1     11:45.6     54:00.7    

Female 12-15


         Overall                                   ---- Run ----      Run Bike  ---- Bike ----    bike swim  ---- Swim ----       Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       4  Bryce Baca              327    12    2     17:12.7      0:40.5    1     31:20.0      0:54.5    1      7:30.0     57:37.8    
     2       6  Elizabeth North         339    14    1     16:38.1      0:54.5    2     32:59.1      1:00.4    4      9:17.9   1:00:50.1    
     3       8  Maggie Wise             347    12    3     19:27.4      1:27.5    3     35:19.9      1:44.5    2      7:53.3   1:05:52.7    
     4       9  Kassandra Cuppy         305    12    4     20:35.0      0:55.2    4     35:42.1      1:33.4    5      9:37.4   1:08:23.3    
     5      10  Maggie Golob            331    15    6     22:45.1      1:03.0    5     38:03.3      1:08.9    3      8:02.9   1:11:03.4    
     6      15  Ashley Reitmair         343    11    5     20:45.8      1:46.1    6     45:47.4      1:42.0    7     12:51.8   1:22:53.4    
     7      16  Bryce Reitmair          342    13   12     23:06.1      1:09.0   10     47:44.6      1:20.6   11     11:52.7   1:25:13.2    
     8      20  Sage Drummond           330    13    7     29:38.5      1:11.0    7     51:19.9      1:16.0    6     12:36.5   1:36:02.1    

Male 12-15


         Overall                                   ---- Run ----      Run Bike  ---- Bike ----    bike swim  ---- Swim ----       Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Landon Rast             341    14    1     12:30.9      0:46.3    1     24:10.3      0:41.0    1      4:54.6     43:03.3    
     2       2  Sam Volk                346    14    2     15:35.3      0:40.9    3     28:35.3      0:53.7    2      6:00.3     51:45.6    
     3       3  Ethan Cefus             328    14    4     18:14.5      0:53.7    2     25:36.3      1:06.8    6      8:44.8     54:36.2    
     4       5  Ej Medina               344    15    3     16:31.9      0:55.3    5     33:15.0      0:55.1    3      7:16.4     58:53.9    
     5       7  Damian Gonzales         332    15    6     19:58.9      1:41.2    4     31:59.4      1:38.1    8     10:25.6   1:05:43.5    
     6      11  Jonah Hunter            335    12    7     20:05.3      0:59.9    8     42:31.3      1:29.9    4      7:58.6   1:13:05.1    
     7      12  Wyatt Hunter            336    15   11     23:04.3      1:12.7    7     40:33.4      1:37.0    5      8:18.1   1:14:45.8    
     8      13  Hunter Drummond         329    12    9     20:51.9      0:52.9    9     42:33.6      0:56.1   12     12:13.8   1:17:28.5    
     9      14  Jackson Hoffman         334    12   10     21:09.0      1:10.5    6     39:27.9      2:07.4   13     14:54.2   1:18:49.2    
    10      17  Brayden Medina          338    12    8     20:17.5      1:18.7   11     53:05.1      1:11.7   10     11:15.1   1:27:08.4    
    11      18  Christian Baca          351    13    5     19:53.5      1:38.8   12     53:07.1      1:44.5    9     11:10.9   1:27:34.9    
    12      19  Philip Sonntag          345    12   13     23:08.0      1:15.5   13     53:50.3      1:37.3    7      9:06.4   1:28:57.7    

Female 9-11

         Overall                                   ---- Run ----      Run Bike  ---- Bike ----    bike swim  ---- Swim ----       Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Cassidy Hickey          312    11    1      6:41.4      0:41.6    1     18:03.8      0:44.2    1      3:38.8     29:49.9    
     2       4  Aspen Fulbright         310    11    2      7:49.3      1:06.5    2     20:13.4      1:22.4    6      5:07.2     35:39.0    
     3       7  Allyson Farrer          309    10    9     10:23.9      0:54.2    3     21:40.8      1:49.3    2      3:56.3     38:44.6    
     4       8  Lexi Hoffman            315     9    5      9:35.8      1:07.1    4     22:52.7      1:33.2    3      4:17.7     39:26.6    
     5      16  Katy Essenburg          308    10   11     10:42.5      1:24.2    6     26:25.5      1:58.2    7      5:32.3     46:02.8    
     6      17  Madeline Wise           326    12   12     12:55.4      1:16.3    5     24:42.7      1:34.2   10      6:46.9     47:15.7    
     7      18  Olivia Webb             325    11    3      9:09.8      0:51.7    8     30:21.9      1:48.4    8      5:53.3     48:05.2    
     8      19  Regan Drummond          307     9    6     10:20.1      1:01.9    7     28:50.7      1:36.3   11      6:59.5     48:48.7    
     9      20  Caitlyn Bailey          349    11    7     10:21.6      1:15.1   10     33:01.5      1:24.8    4      4:42.1     50:45.4    
    10      21  Samantha Strasia        322    11    4      9:29.9      1:00.4   11     33:51.4      1:25.7    5      4:58.6     50:46.2    
    11      23  Eleanor Cooper          304    11   10     10:36.6      1:15.1   12     34:04.8      1:41.1    9      6:09.0     53:46.8    
    12      27  Skylar Clark            303    10   13     12:58.8      1:44.3    9     32:07.2      1:39.7   13      8:52.0     57:22.2    
    DQ      DQ  Ellianna Highfill       313     9    8     10:22.0      1:09.4   DQ     15:17.7      1:54.2   12      7:29.1     36:12.5    
 

Male 9-11

         Overall                                   ---- Run ----      Run Bike  ---- Bike ----    bike swim  ---- Swim ----       Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Graham Tuohy            323    11    2      7:17.8      0:42.5    1     15:56.0      0:40.3    1      3:40.1     28:16.9    
     2       3  William Dalles          306    10    1      7:02.5      0:44.1    2     16:53.7      1:02.6    6      5:25.0     31:08.1    
     3       5  Jack Lynch              317    11    9      9:08.8      0:46.4    3     19:36.4      1:36.1    5      5:01.8     36:09.6    
     4       7  John (jt) Bourke IV     301    11    4      8:15.8      0:47.4    4     22:04.2      1:02.4    9      5:53.9     38:03.9    
     5      10  Tyler Stewart           321    11    8      8:55.4      0:50.6    9     24:04.9      1:11.5    3      4:24.9     39:27.5    
     6      11  William Highfill        314    11    5      8:19.8      0:51.8   11     25:02.9      1:01.9    2      4:13.7     39:30.2    
     7      12  Porter Sonntag          320    10    3      7:52.9      0:58.6   10     24:54.2      1:34.5    4      4:30.6     39:50.9    
     8      13  Gavin Lopez-Cepero      316    12   10      9:25.6      1:01.6    5     22:35.6      1:30.3    8      5:41.0     40:14.3    
     9      14  Aiden Green             311    10   13     10:00.5      1:43.3    6     22:54.1      1:27.6   10      6:10.1     42:15.7    
    10      15  Wyatt Armstrong         299    11    7      8:43.7      0:56.3    8     24:04.6      1:22.2   13      8:54.4     44:01.5    
    11      16  William Cuppy           276     8    6      8:25.7      1:33.5    7     23:15.3      1:58.8   15     10:18.8     45:32.2    
    12      23  Zackary Sandoval        319    10   15     10:41.8      1:19.1   12     32:08.6      2:00.1   12      7:20.6     53:30.4    
    13      25  Juan Valentine          324    10   12      9:56.5      1:23.0   13     32:29.2      1:45.1   14      9:39.3     55:13.3    
    14      26  Travis Persons          318    11   14     10:40.7      1:13.5   14     35:09.9      1:27.9   11      7:18.7     55:50.9    
    15      27  Jimmy Brubaker          302    10   11      9:29.1      1:03.3   15     38:06.4      2:01.5    7      5:28.0     56:08.5    

Female 5-8

Place      Name             Age  Run Rnk   Run TimeT1     Bike RnkBike Time             T2     Swim RnkSwim Time  Total Time
1          Ruby Riecken      8   7       * 07:26.4        4       9:53.5                1:30.2 2       2:14.8     21:05.1
2          Adrian Gomez      7   1       * 06:32.3        2       11:47.3               1:09.6 3       2:17.4     21:46.8
3          Hailey Maurer     9   6       * 07:24.1        3       10:58.8               1:20.7 4       2:26.0     22:09.7
4          Alyvia Norton     7   5       * 7:20.0         6       10:33.0               2:11.1 6       2:46.2     22:50.4
5          Mallory Wise      7   2         6:35.6  1:02.4 7       11:11.5               1:28.5 8       2:52.1     23:10.2
6          Sohpia Lynch      8   4         7:11.5  1:27.3 8       12:47.7               1:17.3 5       2:40.3     25:24.3
7          Susie Brubaker    8   9       * 7:43.5         5       13:38.4               2:09.1 1       2:12.6     25:43.7
8          Abbey Valdez      7   10        8:14.3  2:31.8 9       13:47.7               1:54.4 7       2:51.2     29:19.6
9          Sophia Strasia    8   3         6:49.7  1:20.5 10      18:57.6               1:26.6 10      3:45.0     32:19.7
10         Alyson Austin     7   8       * 7:28.7         1       27:42.3               0:55.4 9       3:21.2     39:27.8
11         Snodyn Steves     5   11        8:37.1  1:57.6 11      24:56.5               1:21.8 11      6:33.0     43:26.1

Male 5-8

Place      Name             Age  Run Rnk   Run TimeT1     Bike RnkBike TimeRun+T1+Bike  T2     Swim RnkSwim Time  Total Time
1          Connor Hola       8   8                                         13:44.6      0:58.1 9       2:30.1     17:13.0
2          Brandan Hickey    8   1         6:34.6  0:55.7 1       07:38.7                      5       2:18.0     17:27.2
3          Samuel Gowen      9   10                                        14:40.5      0:53.5 1       2:04.5     17:38.6
4          Chris Hoffman     8   9                                         13:48.6      1:46.7 2       2:05.6     17:41.0
5          Tyler Austin      8   11                                        15:11.8      0:59.3 13      2:57.4     19:08.6
6          Brady Likes       8   13                                        15:45.6      1:03.0 6       2:20.2     19:09.0
7          Jeremy Fresquez   8   12                                        15:35.2      1:04.8 10      2:44.0     19:24.2
8          Charlie Dalles    7   2         6:36.3  01:02.32       08:54.4                      12      2:55.2     19:28.4
9          Tanner Clark      8   14                                        16:28.9      1:14.8 7       2:26.6     20:10.3
10         Brady Fanthorp    8   3         6:37.6  1:03.5 3       10:30.2                      4       2:13.6     20:25.0
11         Spencer Hola      8   4         7:11.2  1:04.7 4       9:51.2                       11      2:44.3     20:51.5
12         Grant Sonntag     8   5         7:16.0  1:14.9 5       11:05.9                      3       2:11.2     21:48.1
13         Chester Mathews   7   6         7:40.2  1:47.0 6       11:12.2                      8       2:27.5     23:07.1
14         Connor Steves     6   7         9:47.7  1:25.2 7       11:18.8               1:46.2 14      3:24.2     27:42.4
15         William Sonntag   6                                                                                    37:48.7

* Run and T1 time combine.
We appoligez for some of the missing times. The readers were not yet set for some of the 5-8 year olds that finished the Run and T1 fast. In some cases the first time recorded was the Run+T1+bike time combine.


Group Runs

Other Races

Sign Up

Let's run!

Joining is easy and now it's easier than ever to run with friends!

×