Logo

2002 Temple Canyon Run

4-mile Prediction Race held November 30 in Cañon City.

Before this race, each runner was required to predict his/her finishing time. Watches were not allowed to be worn during the event. The runner who came closest to finishing at his/her predicted time was the winner.


    Name                     Predict  Actual  Variance Points
  1 Larry Volk                25:00    25:07    0:07   100.00
  2 Grant Schemmel            55:15    55:22    0:07    97.37
  3 Stacey Diaz               38:00    38:09    0:09    94.74
  4 Carrie Slover             38:00    38:10    0:10    92.11
  5 Antonio Lopez             24:00    24:19    0:19    89.47
  6 Rich Hadley               25:00    25:23    0:23    86.84
  7 Ross Barnhart             39:03    39:26    0:23    84.21
  8 Susan Gebhart             38:30    38:01    0:29    81.58
  9 Diana Reno                40:30    41:02    0:32    78.95
 10 Cindy Stonesmith          32:00    32:42    0:42    76.32
 11 Dave Diaz                 29:30    28:46    0:44    73.68
 12 Tammy Stone               41:01    40:17    0:44    71.05
 13 Matt Stonesmith           41:00    40:15    0:45    68.42
 14 Mark Koch                 25:00    25:45    0:45    65.79
 15 Chief Reno                30:00    29:03    0:57    63.16
 16 Don Pfost                 41:45    40:46    0:59    60.53
 17 Marijane Martinez         36:30    35:12    1:18    57.89
 18 Joe Wach                  36:46    35:14    1:32    55.26
 19 Ben Valdez                29:00    27:26    1:34    52.63
 20 Nick Leyva                33:01    31:26    1:35    50.00
 21 Sara Sheehan              33:00    34:43    1:43    47.37
 22 Art Long                  27:00    25:16    1:44    44.74
 23 Jane Chess                38:20    36:34    1:46    42.11
 24 Lauri Wertzbaugher        40:00    38:01    1:59    39.47
 25 Ron Dehn                  36:07    33:57    2:10    36.84
 26 Paul Koch                 22:17    24:31    2:14    34.21
 27 T. Megmerrion             36:13    33:45    2:28    31.58
 28 Al Weaver                 35:15    32:46    2:29    28.95
 29 Jim Robinson              26:00    28:34    2:34    26.32
 30 Jo Ann Ugolini            38:00    35:15    2:45    23.68
 31 J. Lowe                   38:00    40:47    2:47    21.05
 32 Carla Braddy              42:08    45:35    3:27    18.42
 33 Gladie Miller             42:00    45:35    3:35    15.79
 34 Maria Elena Weaver        44:00    40:17    3:43    13.16
 35 Doris Low                 44:00    39:11    4:49    10.53
 36 Missy Rogers              52:58    47:51    5:07     7.89
 37 Becky Lowe                50:00    55:53    5:53     5.26
 38 Rooster Barnhart          42:06    32:19    9:47     2.63

 

Volunteer Support

We'd like to thank the volunteers who helped to make this race possible:

Race Director: Rich Hadley
Finish Line/Results: Deb Hadley, Lois Pfost, Roy Plumisto, Arlonna Bruzek

Group Runs

Other Races

Sign Up

Let's run!

Joining is easy and now it's easier than ever to run with friends!

×