Logo

3rd Annual St. John Neumann Panther Run

5K Run and 1.6-Mile Fun Run/Walk held on Saturday April 18, 2009 at City Park in Pueblo.

5K Run Results


Place  Name                   Age  Sex GrpPl  Group    From                 Time    Pace
    1  Ian A Sturgeon          30   M      1  Overall  Canon City CO        18:38   6:00
    2  Michael S Orendorff     57   M      2  Overall  Pueblo CO            18:49   6:03
    3  Rubin Lee Sisneros Jr   27   M      3  Overall  Raton NM             20:07   6:28
    4  Brian W Ropp            45   M      1  40-49    Pueblo CO            20:26   6:35
    5  Chief W Reno            47   M      2  40-49    Pueblo CO            21:13   6:50
    6  Steve C Wall            45   M      3  40-49    Pueblo CO            21:32   6:56
    7  Andrew E Watts          24   M      1  19-29    Pueblo CO            21:40   6:58
    8  Don Simony              36   M      1  30-39    Pueblo CO            21:41   6:59
    9  Kelly Concho-Hayes      30   F      1  Overall  Nambe NM             21:49   7:01
   10  Robert M Santoyo        47   M      4  40-49    Pueblo CO            22:33   7:15
   11  Kallene M West          30   F      2  Overall  Pueblo CO            22:38   7:17
   12  Conor J Heaney          39   M      2  30-39    Pueblo CO            23:09   7:27
   13  Greg Gauna              39   M      3  30-39    Pueblo CO            23:17   7:30
   14  Carol Ann Kinzy         61   F      3  Overall  Pueblo CO            23:28   7:33
   15  Bob M Gassen            62   M      1  60-69    Canon City CO        23:35   7:35
   16  Deanna June Platt       30   F      1  30-39    Pueblo West CO       25:04   8:04
   17  Carmen K Brown Coseno   43   F      1  40-49    La Veta CO           25:15   8:08
   18  Ashley Samek            24   F      1  19-29    Pueblo CO            26:27   8:31
   19  Ashlee Guadagnoli       23   F      2  19-29    Pueblo CO            26:30   8:32
   20  Frank Lopez-Cepero      40   M      5  40-49    Pueblo CO            27:32   8:52
   21  Rhonda D Uber           43   F      2  40-49    Pueblo CO            28:15   9:06
   22  Thomas Coseno           58   M      1  50-59    La Veta CO           28:22   9:08
   23  Gabrielle Stageberg     10   F      1  9-11     Pueblo West CO       28:52   9:17
   24  Rick Acosta             57   M      2  50-59    Pueblo CO            29:29   9:29
   25  Jennelle Potter         28   F      3  19-29    Pueblo CO            30:09   9:42
   26  Raonak Kamal            12   F      1  12-14    Pueblo CO            30:19   9:45
   27  Olivia Hayes            12   F      2  12-14    Pueblo CO            31:10  10:02
   28  Liam J Heaney            8   M      1  0-8      Colorado Springs CO  31:14  10:03
   29  Pete Wories             61   M      2  60-69    Cedar Lake IN        31:23  10:06
   30  Daniel W Oldenburg      32   M      4  30-39    Pueblo CO            31:32  10:09
   31  Karl A Gurule           46   M      6  40-49    Pueblo CO            31:45  10:13
   32  Elizabeth Stageberg     13   F      3  12-14    Pueblo West CO       33:55  10:55
   33  Hugh F Bell             12   M      1  12-14    Pueblo CO            33:56  10:55
   34  Chantel Simerville      37   F      2  30-39    Pueblo CO            33:57  10:56
   35  Bobbi Jo Aune           32   F      3  30-39    Canon City CO        34:05  10:58
   36  Gae Lynn Ryan           38   F      4  30-39    Pueblo CO            35:04  11:17
   37  Sophia L Hayes           8   F      1  0-8      Pueblo CO            35:14  11:20
   38  Byron B Brown           49   M      7  40-49    Pueblo West CO       35:55  11:34
   39  Rick Hollenstine        46   M      8  40-49    Pueblo West CO       35:55  11:34
   40  Vic Peterson            59   M      3  50-59    Elko NV              37:46  12:09
   41  Robert J Martinez       59   M      4  50-59    Pueblo CO            37:59  12:14
   42  Paula Johnson           26   F      4  19-29    Pueblo West CO       40:11  12:56
   43  KaiLee A Misiaszek      10   F      2  9-11     Pueblo West CO       41:19  13:18
   44  Brighid H Heaney         9   F      3  9-11     Colorado Springs CO  41:20  13:18
   45  Michele C Sipalay       10   F      4  9-11     Pueblo CO            42:57  13:49
   46  Angela J Shah           10   F      5  9-11     Pueblo CO            42:58  13:50
   47  Ana Martinez            10   F      6  9-11     Pueblo CO            43:06  13:52
   48  Grace Gonzales           8   F      2  0-8      Pueblo West CO       44:15  14:15
   49  Christina D Gonzales    36   F      5  30-39    Pueblo West CO       44:17  14:15
   50  Jerardo Martinez        44   M      9  40-49    Pueblo CO            46:19  14:54
   51  Kevin A Keilbach        35   M      5  30-39    Pueblo CO            47:24  15:15
   52  Cora-Jane Aubert         8   F      3  0-8      Pueblo CO            48:54  15:44
   53  Joseph N Misiaszek       7   M      2  0-8      Pueblo West CO       49:42  16:00
   54  Grace Keilbach           8   F      4  0-8      Pueblo CO            51:16  16:30
   55  Emilee Huth              8   F      5  0-8      Pueblo CO            51:16  16:30

1.6-Mile Walk Results


Place  Name                   Age  Sex  From                 Time    Pace
    1  Zoe L Wick               5   F   Pueblo West CO       15:06   9:26
    2  William Stageberg        7   M   Pueblo West CO       15:49   9:53
    3  Noah A Reyes             9   M   Pueblo CO            16:11  10:07
    4  Kaya L Wick              7   F   Pueblo West CO       17:26  10:54
    5  Lorelei A Haley          6   F   Pueblo CO            18:26  11:31
    6  Riki L Acosta           36   F   Pueblo CO            19:06  11:56
    7  Susan M Montez          56   F   Pueblo CO            21:07  13:12
    8  Robert Waggener         56   M   Pueblo CO            21:08  13:12
    9  Danielle N Atilano      20   F   Pueblo CO            21:30  13:26
   10  Monica J Oldenburg      32   F   Pueblo CO            22:27  14:02
   11  Tracy J Atilano         44   F   Pueblo CO            23:00  14:22
   12  Claire Davis             7   F   Pueblo West CO       23:26  14:39
   13  Emma Hollenstine         8   F   Pueblo West CO       23:47  14:52
   14  Michael Salardino       60   M   Pueblo CO            23:54  14:56
   15  Genie Peterson          64   F   Buckeye AZ           23:56  14:57
   16  Tim Davis Jr            34   M   Pueblo West CO       24:53  15:33
   17  Lauren P Davis          31   F   Pueblo West CO       24:54  15:34
   18  James L Misiaszek        5   M   Pueblo West CO       28:05  17:33
   19  Darcy Scalon            51   F   Pueblo West CO       28:08  17:35
   20  Dick Hollenstine        73   M   Pueblo West CO       28:09  17:36
   21  Hailey Wagers            5   F   Pueblo West CO       28:31  17:49
   22  Mark A Finn              6   M   Pueblo CO            28:44  17:57
   23  Ayden Naylon             6   M   Pueblo CO            28:46  17:59
   24  Tessa Ivan              10   F   Pueblo CO            28:51  18:02
   25  Claire Hollenstine       5   F   Pueblo West CO       28:57  18:06
   26  Clare M Oldenburg        6   F   Pueblo CO            29:00  18:08
   27  Julie Hollenstine       40   F   Pueblo West CO       29:00  18:08
   28  Vinny Chiarito           8   M   Pueblo CO            31:09  19:28
   29  Dominic W Oldenburg      3   M   Pueblo CO            31:32  19:42
   30  Alyson Farrer            5   F   Pueblo CO            35:39  22:17
   31  Rick Farrer             40   M   Pueblo CO            35:40  22:18
   32  Anna G Shah              8   F   Pueblo CO            36:58  23:06
   33  Chelsea R Greenway       9   F   Pueblo CO            36:58  23:06
   34  Adrea Sipalay            7   F   Pueblo CO            53:19  33:19

 

Volunteer Support

We'd like to thank the volunteers who helped to make this race possible:

Race Director: Cheryl Farrer
SCR Liaison: Paul LaBar
Finish Line: Don Pfost, Paulette Arns
Course Marshal: Ron Dehn
Lead Bike: Mike Archuleta
Results: Ken & Pixie Raich

We'd also like to recognize and thank the volunteers from St. John Neumann Catholic School:

Co-Chair: Chris Stageberg
Set-up: Doug Naylon, Kevin Keilbach, Becky Starcer, Sheila Wassinger, Kanda Misiaszek, Paulette, Amber Wick
Registration: Bob Anderson
Packet Pick-up: Cheryl Salay, Lulu Sipalay, Kassandra Naylon
Water Station: Alysia & Ron Ivan
Finish Line: Kathy Bell, Becky Starcer, Kanda Misiaszek
Course Marshals: Emily Aubert, Lacy Davis, Steve & Jane Bell, Shaleen Wagers, Renee Greenway, DonnaTorri, Martin, Parker Uber, Joyce Anderson
DASH It: Jenni Hayes
BBQ: Willie's Southern Classic Cuisine (Willie Gay), Mary & John Keilbach, Phil Beauvais

Group Runs

Other Races

Sign Up

Let's run!

Joining is easy and now it's easier than ever to run with friends!

×