Logo
OMT 2015                    
Age Group Results     **Please note missing Transition Zone times. With weather, there were issues. Backup manual times were used when available
May 09, 2015     Missing T2 times are combine with swim times.
Results by Southern Colorado Triathlon Club **All finish times were collected using the chip method and are accurate**
                     
Female Open Winners                  
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 842 8 Kierann Toth 32 19:31.8 0:53.8 36:24.4 0:41.4 6:32.1 1:04:03.6
2 812 11 Nicole Overeem 32 23:52.8 1:04.6 34:27.2   5:57.3 1:05:22.0
3 809 13 Beth O'Brien 35 21:30.9 1:19.1 36:46.0   07:06.1 1:06:41.9
                     
Female 19 and Under                  
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 866 39 Morgan Fortin 14 29:29.0 1:42.2 38:01.8   07:28.0 1:16:51.0
2 708 130 Maia Austin 17 21:09.5 1:01.8 55:33.2   5:03.4 1:44:59.3
3 731 132 Victoria Claudio 18 28:37.0 1:33.1 01:04:15.0 2:00.0 9:49.5 1:46:15.1
                     
                     
                     
                     
Female 20 to 24                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 857 72 Amber Willems 24 25:33.0 1:10.7 47:30.1   8:27.9 1:22:41.9
2 707 78 Kelly Arthur 23 27:01.0 1:24.5 47:13.6 1:27.2 7:48.1 1:24:54.5
3 813 131 Sara Padilla 23 31:01.0 2:41.9 1:02:23.1 2:19.6 7:39.0 1:45:26.7
                     
Female 25 to 29                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 769 14 Sarah Jackson 25 22:06.2 1:26.1     43:41.0 1:07:13.3
2 706 63 Camille Arnold 29 28:51.0 1:29.6 43:55.7   6:01.5 1:20:17.9
3 871 64 Abby Davidson 29 28:36.0 1:16.0 42:55.0   07:53.9 1:20:40.9
4 825 75 Kristina Samuelson 27 27:18.2 0:49.8 46:30.6   8:13.6 1:22:52.3
5 793 76 Mindy McAllister 28 24:31.2 1:41.4 48:43.9   8:04.7 1:23:01.3
6 796 80 Indigo Miller 25 26:42.2 0:57.6 47:32.1   10:12.2 1:25:24.3
7 824 86 Samantha Rothschild 27 28:47.0 1:51.4 47:55.6 1:07.9 7:03.8 1:26:45.9
8 810 110 Cierra O'Connor 27 29:32.2 2:34.9 47:59.5 2:19.2 12:03.9 1:34:29.9
9 711 124 Tamra Beard 29 35:11.1 2:22.1 51:58.9 2:06.5 10:35.6 1:42:14.3
                     
Female 30 to 34                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 819 67 Colleen A Rdes 32 26:48.1 1:34.3 42:45.6   53:17.9 1:21:40.4
2 835 69 Molly(mary-Marg Steves 30 32:28.1 1:19.0 40:48.2   7:23.5 1:21:58.9
3 792 101 Melanie Maurer 33 31:35.1 2:15.7 46:19.5 1:28.9 8:15.5 1:29:54.8
4 753 104 Deanna Frankowski 30 27:12.1 1:11.4 53:33.0 1:09.0 9:08.5 1:32:14.1
5 863 107 Katie Yoder 33 32:48.2 1:07.8 49:33.0 1:34.3 8:27.7 1:33:31.2
6 799 115 Maureen Mischlich 33 25:34.9 2:56.8 1:00:28.2 2:28.1 7:06.3 1:38:34.5
7 816 119 Amanda Pullaro Nuku 30 32:40.2 3:00.0 53:29.5 1:32.3 11:07.8 1:40:44.1
8 742 138 Marissa Dilka 32 34:02.3 3:25.6 1:01:20.1   11:39.0 1:50:27.0
                     
Female 35 to 39                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 852 16 Pamela Welch 39 21:46.1 1:11.4 37:37.5   07:23.0 1:07:58.0
2 831 34 Kerry Steil 35 26:52.2 1:08.7 40:25.1   07:50.6 1:16:16.6
3 779 40 Jessica Lanham 37 22:50.8 1:21.0 44:13.2   08:26.9 1:16:51.9
4 798 43 Melanie Milyard 39 25:06.6 1:14.5 40:25.9   10:46.9 1:17:33.9
5 848 45 Jenny Vostatek 38 25:52.5 0:43.9     51:10.8 1:17:47.3
6 807 61 Clarissa Norton 36 27:10.1 1:32.1 41:46.8   09:00.8 1:19:29.8
7 734 79 Tara Crowe 35 24:39.4 2:15.1 47:36.1 1:36.5 8:53.9 1:25:01.1
8 845 82 Jane Tuttle 36 25:41.4 1:20.8 47:55.8 1:50.6 8:57.6 1:25:46.5
9 776 87 Shelley Knuth 35 31:40.3 1:08.8 42:09.3   11:48.7 1:26:47.2
10 705 88 Wendy Archuleta 35 30:01.9 1:46.0 45:09.7   10:18.4 1:27:16.0
11 719 92 Haley Brownson 38 30:52.7 1:53.3 43:42.9 2:08.2 10:13.9 1:28:51.1
12 703 141 Meghan Arana 36 30:24.4 2:05.8 1:03:06.8 2:00.0 13:36.1 1:51:09.5
13 811 144 Danielle Ortiz 39 36:10.3 1:25.5 1:08:39.2 1:30.1 11:56.2 1:59:42.2
                     
Female 40 to 44                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 765 29 Nicole Hola 41 22:56.0 1:10.4 41:35.6   08:03.5 1:13:45.5
2 743 46 Gina Drummond 40 27:44.2 1:14.9 37:50.9   10:58.6 1:17:48.6
3 772 53 Hannah Joiner 41 27:27.2 1:33.2     49:30.1 1:18:30.6
4 749 58 Cheryl Farrer 42 24:27.8 1:23.0 44:10.2   08:47.3 1:18:48.3
5 728 95 Kristie Cichello 44 31:31.8 1:52.2 44:24.3 1:53.7 9:20.3 1:29:02.4
6 869 112 Lisa Persons 40 29:59.3 1:05.1 52:30.9 2:07.9 11:28.6 1:37:12.0
7 778 139 Theresa Kuhn 41 35:35.3 1:53.6 1:00:54.6 2:00.0 10:03.5 1:50:27.0
                     
Female 45 to 49                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 750 22 Marisa Farro-Miro 45 22:54.5 0:58.9 37:56.6   08:11.9 1:10:01.9
2 735 25 Susan Dallam 48 23:51.8 1:25.3 38:03.9   08:07.7 1:11:28.7
3 752 81 Kerri Finegan 46 31:31.1 1:35.3 41:30.9   10:48.5 1:25:25.8
4 726 91 Mindy Chapman 47 29:33.9 2:12.3 46:14.1 1:21.3 8:49.5 1:28:11.3
5 826 96 Sarah Scott 45 31:54.0 1:40.1 44:24.4 3:00.0 8:06.4 1:29:05.1
6 818 125 J. Kathleen Raphael 48 36:12.4 1:58.0 52:13.9 2:25.1 09:35.0 1:42:25.4
7 802 126 Julie Moran 46 36:11.3 1:11.3 51:16.9 3:09.9 11:05.2 1:42:54.8
8 815 127 Lisa Phillips 45 34:58.8 1:12.3 53:08.1 2:28.2 11:42.8 1:43:30.4
9 729 135 Carla Claudio 49 31:11.3 1:24.8 1:00:07.9 3:41.5 12:54.5 1:49:20.1
10 758 137 Angie Gerholdt 49 35:19.4 4:50.2 55:25.4 4:13.5 09:45.9 1:49:34.4
11 785 143 Shalee Longdo 49 33:54.5 0:56.4 1:06:16.1 1:19.0 10:38.4 1:53:04.5
12 764 146 Becki Hinton 46 43:04.0   1:16:33.0   18:36.4 2:18:13.4
                     
Female 50 to 54                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 737 59 Susan Davidson 54 28:44.1 1:43.6 39:26.3   09:03.3 1:18:57.3
2 853 65 Lizabeth White 50 26:08.5 1:46.0 42:20.5   10:51.1 1:21:06.1
3 856 73 Wendie Wilhide 54 29:09.3 1:14.6 42:08.1   10:11.4 1:22:43.4
4 859 102 Connie Wilson 51 31:21.3 2:59.2 44:25.4 1:55.7 9:48.1 1:30:29.8
5 804 106 Melanie Nelson 53 26:56.3 1:51.9 46:28.7 2:08.2 15:09.2 1:32:34.4
6 746 140 Missy Dunnahoo 54 38:00.4 2:33.1 51:05.5 1:41.4 17:32.0 1:50:51.7
7 774 145 Reyna Keller 54 44:07.0   1:03:59.0   16:35.4 2:04:41.4
                     
Female 55 to 59                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 817 117 Diana Quattlebaum 56 33:03.7 2:04.2 50:32.0 1:46.6 12:12.5 1:39:39.2
                     
Female 60 to 64                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time run bike Time Bike Time bike swim Time Swim Time Total Time
1 727 77 Jane Chess 62 27:47.7 1:30.9 45:16.5   9:39.7 1:24:14.8
2 788 83 Marijane Martinez 63 26:55.0 2:14.2 45:05.8 1:35.8 10:07.9 1:25:58.9
3 718 123 Kris Brown 62 36:11.4 2:14.6 49:22.2 2:53.7 11:16.9 1:41:58.9
4 836 128 Susan Steves 62 35:57.3 2:35.3 46:13.9 2:29.7 17:00.1 1:44:16.4
                     
Female 65 to 69                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 790 111 Maryvonne Mauprivez-Mack 67 32:50.3 2:09.9 49:34.7 1:42.1 8:35.4 1:34:52.5
                     
Male Open Winners                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 744 1 Grant Drummond 38 18:45.9 0:48.6 31:57.8 0:46.0 5:22.1 57:40.7
2 823 2 Cory Rose 28 17:56.3 1:14.7 31:57.7 0:41.3 6:26.1 58:16.3
3 806 3 Woody Noleen 60 20:50.7 1:08.0 32:25.4 0:49.4 5:54.4 1:01:08.0
                     
Male 20 to 24                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 797 4 Nathan Milojevic 21 19:37.1 0:49.3 35:11.8 0:38.0 5:40.2 1:01:56.6
2 854 15 Stuart White 21 20:05.2 1:29.1 38:30.7   07:37.2 1:07:42.2
3 775 100 Kang-Min Kim 24 24:00.4 1:21.2 51:47.4 0:59.1 11:34.2 1:29:42.6
4 794 108 Grant McKay 24 29:25.1 1:34.8 47:28.8 1:44.0 13:18.9 1:33:31.8
5 762 122 George Hermance 22 32:18.0 1:30.1 57:34.9 2:56.7 07:22.7 1:41:42.4
6 761 134 Dylan Gray 24 26:46.2 1:44.5 1:07:22.3   13:16.0 1:49:11.4
                     
Male 25 to 29                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 713 21 Shawn Bell 29 24:18.2 1:04.0 36:13.8   07:58.7 1:09:34.7
2 781 30 Aaron Levinson 26 19:23.6 1:39.2 *Bike+T2+swim time combine 53:10.0 1:14:12.9
3 723 55 Nathan Cape 28 26:50.8 1:24.6 42:12.6   08:12.0 1:18:40.0
4 864 56 Rudy Martinez 28 23:41.8 1:53.4 41:46.8   11:19.0 1:18:41.0
5 717 120 Dan Brasel 25 26:17.9 3:12.5 56:25.5 2:54.5 12:34.7 1:41:25.4
6 808 142 Justin Novosel 28 33:08.0 1:14.8 1:03:35.0 2:00.0 12:16.1 1:52:14.0
                     
Male 30 to 34                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 830 6 Christopher Steil 30 21:24.4 0:37.7 35:27.6   6:03.5 1:03:33.3
2 771 48 Will Johnson 30 23:13.4 1:52.2 *Bike+T2+swim time combine 53:05.6 1:18:11.3
3 861 54 Karl Wisthoff 31 26:57.9 1:41.8 41:32.0   08:25.5 1:18:37.5
4 768 62 Coy Incaprera 33 27:31.6 2:26.3 *Bike+T2+swim time combine 50:11.8 1:20:09.7
                     
Male 35 to 39                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 851 19 Tim Weckx 37 24:06.0 1:01.0 36:51.0   07:15.1 1:09:12.1
2 740 28 Adam Deters 35 22:25.1 1:31.6 41:33.3   07:05.1 1:12:35.1
3 745 36 Darren Dukart 38 28:15.7 1:20.0 38.46.0   07:57.0 1:16:19.0
4 858 50 David Williams 37 25:02.4 1:42.4 41:37.2   10:02.0 1:18:19.8
5 791 89 Mark Maurer 36 23:00.5 2:19.3 50:57.3 1:29.0 9:38.0 1:27:24.4
6 766 99 Bernie Hund 39 28:53.2 2:07.8 46:02.7 1:53.7 10:36.2 1:29:33.7
7 738 109 Sergio Delagarza 35 30:43.8 1:31.4 50:40.9 1:32.1 9:24.4 1:33:52.8
                     
Male 40 to 44                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 822 9 Gerald Romero 44 18:19.3 1:40.5 37:02.6 1:04.5 6:26.6 1:04:33.7
2 733 12 Scott Cooper 42 21:31.6 1:04.8 36:15.6   7:00.4 1:05:52.5
3 704 17 Rob Archuleta 42 23:35.1 1:29.5 35:51.4   07:05.3 1:08:01.3
4 867 18 Dean Laird 44 22:42.0 1:00.0 34:41.2 0:55.4 9:14.2 1:08:33.0
5 702 26 Michael Acosta 40 23:17.7 1:26.0 39:03.3   07:58.4 1:11:45.4
6 773 35 Erik Juno 40 22:58.9 0:49.2 41:36.9   10:53.0 1:16:18.0
7 709 41 Shelby Austin 42 27:24.7 1:46.0 39:45.3   07:57.6 1:16:53.6
8 748 42 Chris Estep 40 24:36.5 1:26.3 42:09.2   08:58.0 1:17:10.0
9 710 47 Michael Baca 40 25:08.8 4:00.8 38:46.4   09:53.5 1:17:49.5
10 724 51 Eric Castellano 42 25:07.1 1:08.3 *Bike+T2+swim time combine 52:06.8 1:18:22.3
11 721 60 Todd Bush 44 27:14.7 1:14.0 *Bike+T2+swim time combine 50:54.9 1:19:23.7
12 805 90 Michael Niccoli 41 28:05.3 2:14.4 43:57.7   13:47.5 1:28:05.0
13 829 97 Jim Simony 44 25:35.1 1:15.3 48:58.7 2:06.0 11:15.8 1:29:11.1
14 786 98 John Derek Lopez 41 30:01.9 1:19.7 48:52.7 1:29.3 7:42.9 1:29:26.7
15 832 121 Tana Steiner-Smith 41 29:57.3 1:39.4 56:49.6 2:56.9 10:03.9 1:41:27.2
16 759 136 Matt Gerholdt 42 36:11.3 3:57.6 55:30.1 4:09.6 09:45.6 1:49:34.3
17 849 147 Terry Way 41 42:55.0   1:16:38.9   18:54.6 2:18:28.4
                     
Male 45 to 49                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 787 5 James Lussier 46 22:16.9 0:38.6 32:55.2 0:43.7 5:50.7 1:02:25.3
2 841 7 Lon Thurman 47 19:59.5 1:15.3 34:45.0 1:04.7 6:47.6 1:03:52.3
3 782 23 Ramel Lindsay 46 23:04.5 1:21.4 36:47.1   09:14.0 1:10:27.0
4 783 27 Ramon Lindsay 45 25:36.9 1:48.7 36:56.4   08:02.9 1:12:24.9
5 840 31 Chris Theis 45 23:01.2 1:57.8 39:23.0   10:15.4 1:14:37.4
6 801 38 Jay Moore 48 26:54.0 0:59.6 41:11.4   07:44.7 1:16:49.7
7 739 44 Drake Dennert 48 27:39.1 1:06.6 38:39.3   10:17.5 1:17:42.5
8 747 85 Peter Escalante 47 28:51.2 1:40.4 43:46.0   11:59.1 1:26:16.8
9 777 113 Bob Kreiman 48 35:31.1 0:53.6 47:54.8 2:08.1 11:10.0 1:37:37.8
10 722 118 Chad Campbell 47 36:22.7 1:58.8 51:57.5 1:56.4 7:32.8 1:39:48.4
11 814 148 John Phillips 46 36:00.3   1:23:42.7   18:53.9 2:18:36.9
                     
Male 50 to 54                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time T1 Bike Time T2 Swim Time Total Time
1 865 20 Joe Fortin 50 24:04.8 1:18.1 *Bike+T2+swim time combine 43:58.4 1:09:21.4
2 716 32 Michael Brantley 54 25:32.0 1:16.5 39:18.5   08:50.8 1:14:57.8
3 780 52 Dwight Leski 52 27:42.7 1:29.0 *Bike+T2+swim time combine 49:18.0 1:18:29.7
4 795 68 Bryan Miller 54 28:30.6 1:12.6 39:48.8   12:25.7 1:21:57.7
5 736 70 Troy Davenport 50 28:26.4 1:37.7 42.31.9   09:47.8 1:22:23.8
6 730 94 Michael Claudio 50 24:09.5 1:29.9 46:13.6   17:09.0 1:29:02.0
7 862 105 James Wolnick 54 32:36.5 1:08.2 47:17.9 2:01.9 9:09.6 1:32:14.3
                     
Male 55 to 59                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time run bike Time Bike Time bike swim Time Swim Time Total Time
1 756 10 David Garrett 55 21:57.0 1:01.5 34:19.0 0:52.9 6:31.8 1:04:42.4
2 803 33 Danny Nelson 56 21:06.4 1:07.9 41:30.7   11:36.6 1:15:21.6
3 837 74 Jim Stone 55 28:25.0 2:26.3 41:07.0   10:52.0 1:22:50.0
                     
Male 60 to 64                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time run bike Time Bike Time bike swim Time Swim Time Total Time
1 714 24 Gregory Berryman 60 23:38.6 1:07.5 38:27.9   08:01.4 1:11:15.4
2 820 37 Steven Reck 60 25:19.7 2:39.4 *Bike+T2+swim time combine 48:33.3 1:16:32.6
3 828 66 Ken Siddoway 60 27:57.7 1:43.0 41:00.3   10:42.2 1:21:23.2
4 860 71 Paul Wilson 61 27:41.7 2:06.0 40:28.3   12:11.3 1:22:27.3
5 834 114 Mark Steves 63 33:37.1 1:46.3 45:06.0 2:15.8 15:26.3 1:38:11.8
6 821 116 Tony Roberts 61 29:18.2 2:12.5 52:15.6 2:59.8 12:32.3 1:39:18.6
7 760 133 David Goforth 61 39:08.7 3:03.2 54:27.4 2:00.0 10:11.6 1:48:51.0
                     
Male 65 to 69                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time run bike Time Bike Time bike swim Time Swim Time Total Time
1 870 49 Dean Myers 65 28:36.4 1:53.3 38:39.3   09:04.6 1:18:13.6
2 789 84 Phil Massie 68 31:41.4 2:17.5 41:22.9 1:31.3 9:12.4 1:26:05.6
3 712 93 Jim Beckenhaupt 68 30:44.9 2:06.8 44:22.6 1:59.5 9:41.8 1:28:55.7
4 827 129 Patrick Sheehy 65 38:43.9 2:29.1 50:40.0 53:05.3 10:17.3 1:44:35.7
                     
Male 70 and over                    
Place Bib Number Overall Plc Name Age Run Time run bike Time Bike Time bike swim Time Swim Time Total Time
1 850 57 Ferdinand Weckx 70 29:13.1 1:30.9 35.18.0   12:44.2 1:18:46.2
2 868 103 Lockett Wood 76 27:37.4 1:51.5 49:23.6   12:47.2 1:31:39.8

Group Runs

Other Races

Sign Up

Let's run!

Joining is easy and now it's easier than ever to run with friends!

×